Ako pandémia mení životný štýl milionárov

Novinky29.03.2021
Už viac ako rok ovplyvňuje svet pandémia, aká tu nebola niekoľko generácií. Podľa Anthonyho Fauciho, imunológa a hlavného lekárskeho poradcu amerického prezidenta, sa USA vrátia do normálu koncom tohto roka. Pre náš kontinent predpovedal regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Kluge koniec pandémie na začiatok roku 2022. Čo táto situácia urobila so životmi milionárov?

Ekonomické dôsledky pandémie sa prejavujú rýchlo a dajú sa hneď zmerať číslami. Aké sú však jej spoločenské vplyvy? Všetci ju prežívame individuálne, no po roku sa už prejavujú aj jasné prevažujúce trendy. Niektoré z nich priniesol aj prieskum J&T BANKA Wealth Report. Ten zistil zaujímavé paralely medzi bežnou populáciou a slovenskými a českými dolárovými milionármi. Útlm ekonomického a spoločenského života sa aj pre bohatých ľudí stal časom zamyslenia nad vlastným životným štýlom. A zistili, že svet funguje aj bez ich dvadsaťštyrihodinového denného nasadenia.

„Zastavenie pracovného tempa v podobe lockdownu otvorilo oči celej spoločnosti. Aj dolároví milionári si uvedomili, že nemusia toľko času tráviť v kancelárii a na pracovných schôdzkach, že firmy fungujú aj bez nich a oni môžu v pokoji pracovať z domu. S tým súvisí aj ich väčšie otvorenie sa digitálnym technológiám. Viac ako 90 % dolárových milionárov v nich vidí priestor na ďalšie využitie,“ uvádza prieskum J&T BANKA Wealth Report. Podobne to vníma bežná populácia – v nej vidí možnosť ďalšieho, ešte širšieho využitia digitálnych technológií v práci, podnikaní či v predaji, 77 % ľudí.

Podobne sa zhodujú aj v iných oblastiach života. Napríklad spomalenie okolitého sveta využili milionári aj celková populácia aktívne. Získaný voľný čas venovali predovšetkým svojej rodine a sebe samým. Viac času so svojím partnerom či partnerkou trávilo 68 % slovenských bohatých a 59 % bežných ľudí. Rovnako tak aj vzťah s deťmi posilnilo 67 % našich milionárov a 56 % zvyšnej populácie.

 

Obe skupiny si viac začali všímať svoje telo a robiť niečo pre zdravie. Vypadnutie z pracovného tempa im pomohlo uvedomiť si, čo ich skutočne napĺňa. Vďaka uzatvoreniu hraníc objavili opäť krásy domoviny a približne 60 % milionárov i bežnej populácie tak spoznávalo čaro slovenskej či českej prírody.

Zvieratá i kvások

Tieto trendy sa netýkajú len Slovenska či Česka. Zaujímavé prieskumy prichádzajú aj zo sveta a ukazujú, že ľudia sú na celej planéte rovnakí. Naše útulky napríklad hlásia zvýšený záujem o domácich miláčikov počas pandémie. Z USA už prišli aj presné čísla – v roku 2020 si tam ľudia z útulkov zobrali 269 896 zvierat, čo je o 36 000 viac ako v roku 2019. A hoci sa na začiatku pandémie odhadovalo, že povedie k zvýšeným rozchodom, pretože partneri nevydržia byť toľko času zavretí spolu, opak je pravdou. Päť štátov USA hlásilo pokles rozvodovosti o 22 %. Zrejme za to môže aj vyššie spomínaná väčšia pozornosť, ktorú si partneri navzájom venovali. Z pochopiteľných dôvodov však poklesol aj počet sobášov. Z párov, ktoré plánovali svadbu v roku 2020, ju 15 % úplne odložilo a 39 % zrušilo alebo odložilo svadobnú hostinu, hoci samotný obrad absolvovali.

Zvyšuje sa tiež čas strávený pred obrazovkami. Ten v USA narástol vlani až na 13,5 hodiny denne, čo je o 3 hodiny a 20 minút viac ako v roku 2019. ide o čísla týkajúce sa dospelých Američanov, no výrazný nárast zaznamenali aj u detí. Pozitívne však je, že netrávia čas len pred monitormi. Distribučná firma Puzzle Warehouse zaznamenala v roku 2020 trojnásobne zvýšený predaj týchto skladačiek. A už legendárnym sa stalo domáce pečenie – nielen u nás, ale aj vo svete. V marci 2020 zaznamenali v USA štvornásobný predaj kvásku, za celý minulý rok bol napokon tento predaj dvojnásobný.

Ďalšie Novinky

Image
Novinky15.06.2021

Slovenskí milionári odmietajú spoločné európske dane a zvýšenie prerozdeľovania z plánu obnovy EÚ

Väčšina slovenských dolárových milionárov vyjadrila nespokojnosť s pomalosťou reakcie Európskej únie na pandémiu koronavírusu. Na druhej strane sa však zároveň prikláňajú k tomu, že rozhodovacie právomoci by mali ostať na vládach jednotlivých členských krajín. V otázke federalizácie spoločenstva sú rozpoltení, no väčšina z nich nesúhlasí, aby vznikli spoločné európske dane, sú proti rastu prerozdeľovania zdrojov a spoločnému ručeniu za dlh na úniovej úrovni. Vyplýva to z J&T BANKA Wealth Reportu 2020.

Čítat viac?
Image
Novinky31.05.2021

Ako sa presadzujú mladí boháči?

Mnohí z nás v mladosti snívajú o tom, že neskôr v živote prerazia a stanú sa bohatými. Kedy to však bude? Kedy je ten najpravdepodobnejší vek na zbohatnutie? Prieskumy vo svete ukázali, že bohatí ľudia zarobia svoj prvý milión priemerne vo veku 37 rokov a prvú miliardu vo veku 51 rokov.

Čítat viac?
Image
Novinky09.04.2021

Slovenský milionár nad svetovým

Takmer dvom tretinám slovenských dolárových milionárov v minulom roku narástla hodnota majetku napriek koronašoku a najväčšej kontrakcii globálnej ekonomiky od druhej svetovej vojny. Vyplýva to z J&T BANKA Wealth Reportu 2020. Boli na tom v priemere lepšie ako svetoví dolároví milionári, s ktorými sa zhodujú, že hlavným faktorom ovplyvňujúcim ich bohatstvo v najbližšom čase budú disrupcie späté s koronavírusom.

Čítat viac?