Startupy ponúkajú zhodnotenie aj pocit „byť pri tom“

Novinky02.08.2021
Technológie hýbu svetom – a to aj tým finančným. Majitelia technologických firiem patria k najbohatším a tiež najrýchlejšie bohatnúcim ľuďom na svete. V aktuálnom rebríčku svetových miliardárov magazínu Forbes je ich v prvej desiatke až sedem. Zachytiť nástup novej technologickej hviezdy je snom mnohých investorov.

Uvedomujú si to aj úspešní slovenskí a českí bohatí. Ako uvádza prieskum J&T BANKA Wealth Report, 28 percent českých a 18 percent slovenských dolárových milionárov zaradilo investície do startupov na zoznam odvetví, od ktorých očakávajú najzaujímavejšie zhodnotenia. „Vidieť, že sú podnikatelia a chcú využiť príležitosti, ktoré kríza priniesla. Či už ide o možnosti rozvoja existujúcich odvetví, alebo podporu úplne nových nápadov a odborov,“ uvádza sa v prieskume. Významnou motiváciou je pre nich aj aktívna účasť na prelomových zmenách a tým pádom pozitívne ovplyvňovanie spoločnosti. „Možnosť byť pri zrode niečoho veľkého si ako investori nenechávajú ujsť. Zvlášť keď nový ,priemyselʻ môže byť nápomocný pri požadovanej reštrukturalizácii domáceho hospodárstva,“ dodáva prieskum J&T BANKA Wealth Report.

Ktoré sú úspešné?

Mnohé startupy však prezentujú zaujímavé projekty, no nakoniec neprerazia. Dobre sa orientovať a vybrať si startup, ktorý bude úspešný, je hotové umenie. Pozrime sa na tie, ktorým sa tento rok darilo.

Investičné spoločnosti Sequoia Capital, Kleiner Perkins a GV zatiaľ naliali 30 miliónov dolárov do kalifornského startupu Alkira. Ten existuje tri roky a špecializuje sa na riešenia, ktoré umožňujú rýchle a jednoduché budovanie a prispôsobovanie cloudových služieb. Spomínaní investori mali zjavne dobrý čuch, pretože Alkiru si na spoluprácu vybral aj Microsoft.

S Microsoftom, ale aj ďalšími zvučnými menami ako Oracle, Tencent, Bytedance či Equinix spolupracuje aj ďalší nádejný startup z Kalifornie – Ampere Computing. Táto firma sa orientuje na momentálnu veľkú dieru na trhu, počítačové čipy. Nielenže ich je na trhu nedostatok, ale Ampere tvrdí, že jej produkty sú výkonnejšie ako konkurenčné.

Finančne veľmi zaujímavo sa javí startup Armis, ktorý je takisto z Kalifornie. Ten vo februári získal 125 miliónov dolárov od investorov a prístup k spolupráci s viac ako stovkou firiem vo svete. Hodnota spoločnosti Armis sa dnes odhaduje na 2 miliardy dolárov a chystá sa jej vstup na burzu.

Z ďalších startupov, ktorým sa tento rok darilo, spomeňme Kandji s ohlásenou investíciou 60 miliónov dolárov, Yugabyte, ktoré získalo 48 miliónov dolárov, či Salt Security s investíciou 70 miliónov dolárov od Advent International.

Šikovní Slováci a Česi

Za zaujímavými startupmi však nemusíme chodiť len do Kalifornie. Šikovní ľudia sa nájdu aj na Slovensku. Študenti Filip Tomáška a Adrián Páleš napríklad uspeli na vedeckej olympiáde v Houstone s projektom cyklonabíjačky Ridelo. Tá vám bezkontaktne nabije mobil počas jazdy na bicykli.

Startup Batsuite Senzor zas môže zlepšiť život nevidiacim. Ide o náramok, ktorý sleduje priestor pomocou ultrazvukových vĺn ako netopier. Používateľa upozorní na prekážky do vzdialenosti 5 metrov vibráciami alebo zvukom.

Svetové médiá zaujal aj projekt lietajúceho auta. Aeromobil totiž nedávno absolvoval úspešný let medzi dvomi mestami. Vzlietol v Nitre a pristál v Bratislave.

V Česku je úspešný startup Cyrkl, ktorý vznikol v roku 2018. Ten sa venuje nakladaniu s odpadmi, čo je tiež jedna z oblastí, ktoré budú ľudskú spoločnosť tlačiť čoraz viac a viac. Systém startupu Cyrkl v súčasnosti využíva viac ako 3 500 firiem zo strednej Európy aj z krajín hovoriacich po nemecky. V južnej Európe zas expanduje český startup Trisbee, ktorý vyvíja inovatívne celoeurópske riešenia bezhotovostných platieb.