Akcie sú dynamické a ponúkajú nekonečné množstvo diskusných tém. Milionári sledujú trendy, preberajú perspektívy odvetvia, smerovanie, vývoj ziskovosti, valuácie, obľúbené značky, ale aj hodnotia výkonnosť firiem, porovnávajú sektorové príležitosti a analyzujú konkurenciu. Pre mnohých sú akcie podobné témam ako počasie či šport pri bežnej komunikácii – každý deň prinášajú niečo nové. Až 12 % slovenských milionárov sa akciám venuje denne, ďalších 32 % niekoľkokrát týždenne a približne jedna tretina ich sleduje minimálne raz za mesiac.
Nehnuteľnosti sú veľkou investíciou, ale s menšou frekvenciou pozornosti
Investičné nehnuteľnosti tvoria približne štvrtinu majetku slovenských milionárov a často sú ich najväčšou individuálnou investíciou. Zároveň ide o „big ticket items“, ktoré jednoducho pozornosť priťahujú a vyžadujú si ju. Napriek tomu ich nesledujú s takou intenzitou ako akcie. Trh s nehnuteľnosťami sa mení pomalšie a nie je taký dynamický ako v prípade akcií. Denne sa nehnuteľnostiam venuje 6 % milionárov, niekoľkokrát týždenne 22 % a raz za mesiac približne 30 % z nich. Aj keď ide o významnú súčasť ich portfólia, nevyžaduje si takú pozornosť ako akcie.
V dlhopisoch vidia relatívnu stabilitu bez zbytočného vzruchu
Dlhopisy, najmä podnikové, predstavujú okolo 25 % investičného portfólia milionárov. Napriek tomu ich považujú za menej zaujímavé. Stojí za tým zrejme skutočnosť, že väčšina milionárov drží tieto cenné papiere do splatnosti a navyše ich ceny spravidla nepodliehajú takým výrazným výkyvom ako akciové investície. Dlhopisy, najmä solídnych emitentov z česko-slovenského regiónu, sú do značnej miery nudná investícia a ich sledovanie je ekvivalentom pozorovania, ako rastie tráva či schne farba. Len 20 % milionárov sa im venuje aspoň raz týždenne a 37 % raz mesačne.
Private equity investície si vyžadujú trpezlivosť a dôveru
Investície do private equity alebo venture kapitálu sú často sprostredkované bankármi a investičnými poradcami. Milionári sa pri nich spoliehajú na odborníkov, keďže ide o komplexnejšie a sofistikovanejšie aktíva. Ide o investície mimo verejných trhov, o ktorých je spravidla menej informácií a správ, a milionári ich nemajú každodenne na očiach. Keďže tieto investície nie sú súčasťou verejných trhov a ich hodnota sa nepreceňuje na dennej báze, ale skôr kvartálne, investori im nevenujú veľa času. Len približne 15 % milionárov sleduje tieto investície aspoň raz týždenne a necelá pätina raz mesačne.
Alternatívne investície či zberateľské aktíva sú skôr hobby
Zberateľské aktíva ako obrazy, šperky, mince, vína, automobilové veterány a alternatívne investície ako komodity, deriváty, drahé kovy majú v portfóliách slovenských milionárov skôr doplnkovú úlohu. Investovanie do nich vyžaduje špecifické vedomosti a často ide o oblasť, ktorá je viac spojená s osobnými záujmami ako s čisto finančnými rozhodnutiami. Preto sa týmto investíciám milionári venujú pomerne okrajovo. Aspoň raz mesačne sa na tieto aktíva pozrie približne každý desiaty z nich.
Každý investor má svoje preferencie, ale ak by sme mali zhrnúť, čomu slovenskí milionári venujú najviac času, odpoveď je jasná – akciovým trhom.