Napríklad v Španielsku či Írsku sa trh s nehnuteľnosťami po obrovskom boome úplne zrútil. Výsledkom sú opustené projekty, ktoré nikto nedokončil a mestá duchov, do ktorých sa nikto nenasťahoval.
Aj na Slovensku rástli pred krízou ceny nehnuteľností medziročne o viac ako 20 percent. Od roku 2009 však nasledujúcich šesť rokov ich ceny iba klesali. K pôvodnej cenovej hladine sa začali opäť blížiť až v roku 2016 a dodnes sa na úroveň z roku 2008 nedostali.
To je však celoslovenský priemer, ktorý pre niektoré oblasti Slovenka neplatí. V Bratislave stál v roku 2008 meter štvorcový priemerne 1972 eur, v polovici tohto roka bola priemerná cena 1981 eur.
Z 10-ročného pohľadu to nie je žiadne zhodnotenie, no ak ste kupovali nehnuteľnosť v roku 2011, zarobili ste na štvorcovom metri 300 eur. A z dlhodobejšieho hľadiska je to ešte viac. Za 15 rokov narástla cena za meter štvorcový o 700 eur .
Skúste to na východe
Tu sa ukazuje, aká je dôležitá trpezlivosť. Výkyvy totiž určite prídu, po čase však opäť príde rast. Investovanie do nehnuteľností je dlhodobá záležitosť. Počet obyvateľov nebude výrazne stúpať, očakáva sa skôr pokles.
To sa však netýka veľkých miest a ich okolia, kam sa budú ľudia sťahovať za prácou. A na tie sa z hľadiska investovania treba sústrediť. Príklad Trnavy a Žiliny nám ukazuje, že veľké továrne vytvárajú dlhodobý dopyt po nehnuteľnostiach na bývanie. V tomto smere ešte stále nepovedala posledné slovo Nitra, kde sa nová automobilka ešte len rozbehla a zrejme bude časom rásť. Čo sa cien za meter štvorcový týka, Nitriansky kraj stále zaostáva za Žilinským a Trnavským. Je predpoklad, že ich bude dobiehať – najmä v situácii, keď nemá dostatok nových domov a bytov.
Zaujímavý, hoci trochu rizikovejší, môže byť východ Slovenska. Vláda sa dlhodobo snaží pritiahnuť veľkého priemyselného investora aj sem. Hoci to závisí od mnohých faktorov, napríklad aj od infraštruktúry, mohol by príchod nového veľkého zamestnávateľa vyvolať rast cien nehnuteľností aj v Košickom a najmä v Prešovskom kraji. Pokiaľ investor trafí správny okamih, má vyhraté.
Florida je zasľúbená
Veľkí hráči sa však neobmedzujú len na naše územie. V susedných krajinách zažíva obrovský nárast cien Praha. Tam medziročný nárast cien presahuje 20 percent, čo už veľa priestoru na ďalší rast nedáva. V posledných mesiacoch sa tempo rastu spomalilo a zdá sa, že sa blíži k vrcholu.
Podobná situácia je aj v iných metropolách, ako napríklad Londýn, kde už na počiatočnú investíciu treba závratné sumy. Za veľkou mlákou sú tiež podobné oblasti. V Seattli a v San Franciscu je napríklad obmedzený priestor na novú výstavbu a prípadný záujemca by sa im mal oblúkom vyhnúť.
Naopak, Las Vegas a Florida sú pre investovanie ako stvorené. Mesto hriechu v Nevadskej púšti bolo po kríze v roku 2008 odstrašujúcim príkladom pádu cien nehnuteľností. Odvtedy sa tam však trh s nehnuteľnosťami postavil na nohy. Za minulý rok narástli ceny o 11 percent a stále sú pod celoštátnym priemerom, takže ešte majú priestor na ďalší rast.
Podobne sú na tom Palm Beach a Orlando na Floride. V nich vlani rástli ceny o 9, respektíve o 6 percent a stále nedosiahli vrchol. Pri súčasnom raste populácie a pracovných príležitostí na Floride je zhodnotenie investície zaručené.