Milionári favorizujú investície do elektromobility

Novinky04.12.2020
Oblasti, ktorým sa má zmysel venovať, sú podľa slovenských milionárov aj ekológia a najmä elektromobily.

Čoraz zväčšujúci sa trh ekologickejších vozidiel láka aj biznisy dolárových milionárov. Vďaka silnej podpore zo strany jednotlivých európskych štátov sú preto oblasťou, v ktorej vidia veľký potenciál aj do budúcnosti.

Potvrdil to aj najnovší prieskum J&T BANKA Wealth Report za rok 2020, podľa ktorého aj slovenskí milionári vnímajú biznis v oblasti elektromobility ako zaujímavý. Z prieskumu vyplynulo, že ho favorizuje 22 percent dolárových milionárov na Slovensku.

Veľký potenciál v Európe

Potvrdzuje to, že milionári budú preferovať v budúcnosti investície do tejto oblasti či napríklad podporovať firmy a projekty spojené s elektromobilitou.

Tento nový segment automobilového priemyslu pritom získava aktuálnymi nariadeniami štátov nový rozmer najmä v Európskej únii, kde platné emisné normy, ktoré musia spĺňať vyrábané vozidlá, naznačujú aj dlhodobé možnosti v tomto podnikaní.

Pre milionárov je v tomto smere dôležité nasledovať trendy v biznise a budúcu potrebu populácie, ktorá súvisí aj so zlepšovaním ekologickej situácie vo svete. Dolároví milionári sa zhodujú s populáciou na nutnosti venovať sa týmto oblastiam do budúcnosti a aktívne situáciu riešiť.

Práve oblasť elektromobility im tak umožňuje realizovať investície napríklad do firiem vyvíjajúcich nabíjateľnú infraštruktúru, produkujúcich elektrické vozidlá pre služby poslednej míle, vývoj nových softvérov či ekologickejších batérií pre elektromobily.

Počet elektrických áut by mal do roku 2030 podľa Európskej komisie exponenciálne narastať, keďže už dnes viaceré štáty zvažujú ukončenie produkcie vozidiel so spaľovacími motormi. Napríklad v priebehu najbližších desiatich rokov by malo byť na najväčšom európskom trhu v Nemecku registrovaných 14,8 milióna elektrických či hybridných vozidiel.

Práve preto dnes podnikatelia vidia možnosti, ako zhodnocovať na pozadí týchto trendov svoje investície.

Príkladom sú iní vizionári

V mnohom im dáva za pravdu aj samotný finančný trh, keďže akcie spoločností produkujúcich buď elektrické vozidlá, či ich batérie v tomto roku aj napriek koronakríze trvalo rástli. Akcie automobilky Tesla dosahovali nové rekordy práve v tomto roku. Zvyšovali sa aj akcie producentov batérií.

S podobnými investíciami prichádzajú aj úspešní podnikatelia vo svete. Najnovšie o svojom pláne masívne investovať do elektromobility informoval aj miliardár James Dyson, ktorý podniká v oblasti vývoja a produkcie domácich spotrebičov, najmä vysávačov, sušičov rúk či žehličiek.

Ten to v minulosti už skúšal s výrobou vlastného modelu elektromobilu, ale nakoniec od tohto plánu odstúpil. Aktuálne sa predstavil s novou investíciou za viac ako 3,6 miliardy dolárov do vývoja batérií, ktoré pôvodne plánoval vyrábať pre projekt svojho elektromobilu.

Ten ukončil pre nepriaznivý vývoj situácie v Spojenom kráľovstve, kde pôsobí, a odhadoval, že je potrebné viac sa venovať výrobe pľúcnych ventilátorov.

Projekt elektroauta, do ktorého vložil 600 miliónov dolárov, však nakoniec priniesol nejaké ovocie. Tímu sa podarilo údajne vyvinúť batériu, ktorá umožní oveľa väčší dojazd (viac ako 600 míľ) ako konkurencia vrátane batérií vozidiel Tesla od Elona Muska.