Milionári a umelá inteligencia: Čo očakávajú od tejto revolučnej technológie?

Novinky24.07.2024
Na prelome rokov 2022 a 2023 sa začalo v médiách intenzívne hovoriť o umelej inteligencii ako o novom fenoméne, a to najmä vďaka uvedeniu systému ChatGPT spoločnosťou OpenAI. Veľké americké technologické firmy, ktoré investujú do umelej inteligencie, zaznamenávajú dynamický rast svojich akcií a často dosahujú historické maximá. Tieto spoločnosti patria medzi najväčšie na svete podľa trhovej kapitalizácie, čo neuniklo pozornosti českých ani slovenských milionárov, ktorým je umelá inteligencia dobre známa. Aktuálny prieskum J&T BANKA WEALTH REPORT odhalil ich postoje k tejto technológii.

Slovenskí aj českí dolároví milionári dobre vedia, čo znamená pojem umelá inteligencia. Vnímajú ju ako jasnú, praktickú a revolučnú inováciu, ktorá v mnohých aspektoch dokáže konkurovať ľudskej činnosti, dokonca ju aj prekonať. Viac ako 60 % dolárových milionárov predpokladá, že táto technológia bude natoľko prevratná, že by mohla viesť k významným ekonomickým zmenám a k zániku niektorých profesií. Napriek tomu ju nezavrhujú, ale veria, že prinesie nové pracovné príležitosti a celkový prínos pre zamestnanosť a ekonomiku bude pozitívny, keďže zrýchli rast produktivity a HDP.


Viac ako 80 % dolárových milionárov je presvedčených, že umelá inteligencia má lepšie vyhliadky na praktické a hmatateľné využitie v porovnaní s kryptomenami, ktoré stratili časť mediálnej pozornosti aj záujmu startupov. Uvedomujú si však, že neustála propagácia umelej inteligencie môže vytvoriť nerealistické očakávania, ktoré by mohli viesť k vzniku novej technologickej bubliny. Súčasný nárast cien akcií technologických spoločností považujú za prehnaný, pričom si uvedomujú, že prínosy umelej inteligencie sa prejavia až v dlhšom časovom horizonte.


Takmer polovica milionárov už teraz hľadá spôsoby, ako využiť umelú inteligenciu vo svojom podnikaní. Približne 46 % z nich priznáva, že táto technológia im už teraz uľahčuje prácu a život. Zároveň 58 % milionárov považuje súčasnosť za vhodné obdobie na investovanie do spoločností, ktoré poskytujú softvér a hardvér pre umelú inteligenciu. Lenže samotné využívanie umelej inteligencie nie je dostatočným dôvodom na ich investície. Len 16 % slovenských dolárových milionárov investovalo do spoločností len preto, že pracujú s umelou inteligenciou alebo ju využívajú.


Jednou z mála obáv, ktoré umelá inteligencia vyvoláva u dolárových milionárov, je jej potenciálne zneužitie, ktoré by mohlo predstavovať hrozbu pre dôveru v spoločnosť a demokraciu alebo viesť k šíreniu dezinformácií. Na rozdiel od všeobecnej populácie, ktorá je voči umelej inteligencii skeptickejšia a viac sa obáva o svoju existenciu, sú milionári optimistickejší ohľadne príležitostí, ktoré by mohla umelá inteligencia poskytnúť. Bežná populácia sa viac obáva možných hrozieb, ako sú dezinformácie alebo strata pracovných miest.
Celkovo možno povedať, že českí a slovenskí dolároví milionári vnímajú umelú inteligenciu ako pozitívnu a revolučnú technológiu, ktorá má potenciál priniesť významné ekonomické a spoločenské výhody.