Ako sa presadzujú mladí boháči?

Novinky31.05.2021
Mnohí z nás v mladosti snívajú o tom, že neskôr v živote prerazia a stanú sa bohatými. Kedy to však bude? Kedy je ten najpravdepodobnejší vek na zbohatnutie? Prieskumy vo svete ukázali, že bohatí ľudia zarobia svoj prvý milión priemerne vo veku 37 rokov a prvú miliardu vo veku 51 rokov.

Súboj generácií. Aj tak by sa dal označiť posledný rebríček svetových dolárových miliardárov magazínu Forbes. Je v ňom 2 755 mien, čo je najviac v 34-ročnej histórii zoznamu. Oproti minulému roku pribudlo 660 ľudí. Z tohto počtu je 493 úplných nováčikov, čo je tiež rekordné číslo. Ostatní sú navrátilci – v minulosti už v rebríčku boli, ale vypadli z neho a teraz sú späť.

Týchto 493 nováčikov má priemerný vek 54 rokov. Priemerný vek celého zoznamu 2 755 miliardárov je 63 rokov a čím vyššie v rebríčku, tým sa ešte zvyšuje. V prvej stovke je priemerný vek 66 rokov a sú v nej len dvaja ľudia mladší ako 40 rokov. Omnoho bežnejší je tam dôchodkový vek viac ako 70, 80, ba aj 90 rokov.

Rozdiely badať aj v tom, ako sa títo nováčikovia dostali do klubu miliardárov. Až 84 percent z nich získalo majetok vlastnou prácou a nie dedičstvom. V celkovom rebríčku je podiel tých, ktorí sa vypracovali sami, 72 percent.

Približne dve tretiny svetových miliardárov majú vysokoškolské vzdelanie. Dominujú medzi nimi technické smery a inžiniersky titul. Technológie sú v súčasnosti najrýchlejšou cestou k bohatstvu aj v prípade neukončeného formálneho vzdelania. To je príklad Billa Gatesa či Marka Zuckerberga, ktorí zo školy odišli skôr.

Najmladší miliardári

Najmladším miliardárom, ktorý sa vypracoval sám, je 26-ročný Austin Russell. Ten strávil niekoľko rokov výskumom na prestížnych univerzitách. Potom však školu opustil a založil startup Luminar Technologies. Jeho laserové a lidarové technológie používajú automobilky ako Volvo či Toyota v systémoch autonómnych vozidiel. Keď v decembri 2020 spoločnosť vstúpila na burzu, jeho majetok cez noc dosiahol hodnotu 2,4 miliardy dolárov. Je jedným zo štyroch dvadsiatnikov, ktorí sa do rebríčka dostali tento rok prvýkrát. Celkovo je medzi 2 755 ľuďmi v zozname iba desať mladších ako 30 rokov. Najmladším v rebríčku je Nemec Kevin David Lehman, ktorý má iba 18 rokov. Ten však pre svoj majetok v hodnote 3,3 miliardy dolárov nemusel urobiť nič – zdedil totiž 50-percentný podiel v reťazci dm (drogerie markt) po svojom otcovi.

U nás zrelí päťdesiatnici

Aká je situácia medzi slovenskými a českými bohatými ľuďmi? Prieskum J&T BANKA Wealth Report uvádza, že vzhľadom na to, že procesy odovzdávania rodinného majetku sú iba v začiatkoch, nastupujúca generácia zatiaľ neomladí celkovú populáciu tuzemských milionárov. Priemerný vek slovenských dolárových milionárov je 52 rokov, nad touto hranicou sa nachádza necelá polovica bohatých, tretina je vo veku do 50 rokov. V Česku sú dolároví milionári o dva roky starší.

Oproti mnohým zahraničným sú naši dolároví milionári stále aktívnymi podnikateľmi a ešte sa nachádzajú vo fáze budovania rodinného bohatstva. Aj napriek narastajúcemu veku sú naši úspešní ľudia pracovne veľmi aktívni a najviac ich zastáva pozíciu majiteľa či konateľa firmy. Na Slovensku je to 64 percent, v Česku 57 percent. Najmä na Slovensku sme však medzi dolárovými milionármi svedkami nárastu penzistov, ktorí tvoria 15 percent z nich.

Ďalšie Novinky

Image
Novinky02.08.2021

Startupy ponúkajú zhodnotenie aj pocit „byť pri tom“

Technológie hýbu svetom – a to aj tým finančným. Majitelia technologických firiem patria k najbohatším a tiež najrýchlejšie bohatnúcim ľuďom na svete. V aktuálnom rebríčku svetových miliardárov magazínu Forbes je ich v prvej desiatke až sedem. Zachytiť nástup novej technologickej hviezdy je snom mnohých investorov.

Čítat viac?
Image
Novinky15.06.2021

Slovenskí milionári odmietajú spoločné európske dane a zvýšenie prerozdeľovania z plánu obnovy EÚ

Väčšina slovenských dolárových milionárov vyjadrila nespokojnosť s pomalosťou reakcie Európskej únie na pandémiu koronavírusu. Na druhej strane sa však zároveň prikláňajú k tomu, že rozhodovacie právomoci by mali ostať na vládach jednotlivých členských krajín. V otázke federalizácie spoločenstva sú rozpoltení, no väčšina z nich nesúhlasí, aby vznikli spoločné európske dane, sú proti rastu prerozdeľovania zdrojov a spoločnému ručeniu za dlh na úniovej úrovni. Vyplýva to z J&T BANKA Wealth Reportu 2020.

Čítat viac?
Image
Novinky09.04.2021

Slovenský milionár nad svetovým

Takmer dvom tretinám slovenských dolárových milionárov v minulom roku narástla hodnota majetku napriek koronašoku a najväčšej kontrakcii globálnej ekonomiky od druhej svetovej vojny. Vyplýva to z J&T BANKA Wealth Reportu 2020. Boli na tom v priemere lepšie ako svetoví dolároví milionári, s ktorými sa zhodujú, že hlavným faktorom ovplyvňujúcim ich bohatstvo v najbližšom čase budú disrupcie späté s koronavírusom.

Čítat viac?